obrazek

H E R B   G M I N Y   C H R Z Ą S T O W I C E

 

 

 

 

 

 

 

 

 


F L A G A   G M I N Y   C H R Z Ą S T O W I C E


Opis herbu i flagi

    Herb Gminy Chrząstowice nawiązuje do najszczytniejszych tradycji ziemi zarówno swym układem jak i formą tarczy. Tarcza herbu nawiązuje do tarcz stosowanych swą formą u końca wieku XIII i w wieku XIV – zwanych tarczami starofrancuskimi.

1)      W błękitnym polu tarczy czarny trzon drzewa lipy o mocnym i szerokim ukorzenieniu, z mocno rozgałęzioną górą tarczy, uliścionymi konarami. Trzon drzewa, korzenie, konary i liście w złotym okonturowaniu, liście jednakże w barwie ciemnej zieleni. Pień drzewa jest otwarty w środku, pionowo w słup - złotą dziuplą – swym otworem - także ku górze – czołotarczy. W otwartym wewnątrz złotem - trzonie drzewa lipy - czerwona bryła kościoła o gotyckim charakterze, ze srebrnymi dachami i otworami okiennymi i bramnym w barwie złota w czarnej oprawie. Otwarte wrota wnętrza – na zewnątrz, w barwie srebra. U szczytu wieży kościoła czarny krzyż.

2)      Tarcza z herbem Gminy Chrząstowice jest od góry, od czoła ujęta poprzez postać w szatach biskupich (dołem osłonięta tarczą). Szaty barwy czerwieni ze złotym wykończeniem elementów liturgicznych i wnętrza rękawa. Złoty pastorał lekkim skosem przy lewej ręce biskupa. Wewnątrz pastorału czarny ornament. Twarz i dłoń uniesiona ku błogosławieniu - barwy cielistej. Postać tę nazywamy trzymaczem.

3)      Dołem obiega tarczę czerwona wstęga – wywijając się ponad tarczę dekoracyjnym rozcięciem, na której dołem jest umieszczony napis - Gmina * Chrząstowice * Gmina - czcionką literniczą zbliżoną do typu pisma zwanego antykwą, napis w barwie złota.

4)      Na wstędze złote patery, po pięć z każdego boku tarczy. Na paterach znaki miejscowości znajdujące się w obrębie Gminy Chrząstowice – pochodzące z różnego czasu. Są one odtworzone w czarnym rysunku na złotym polu patery.

 

    Flaga Gminy Chrząstowice składa się z trzech stref:

1)      od góry strefa w barwie czerwieni

2)      w środku strefa barwy złota

3)      dołem strefa barwy błękitnej.

Te trzy pasy barwne są jednakowej wysokości, w układzie poziomym – podstawowym flagi gminy.